Workshop Vytváření společenství s Gabrielou Kaupp o zkušenostech z žijících společenstvích

15.08.2016 23:02

ZÁŽITKOVÝ WORKSHOP VYTVÁŘENÍ SPOLEČENSTVÍ 

ANEB UČENÍ AUTENTICKÉ KOMUNIKACI

 

Proces probíhá na základě práce známého amerického psychoterapeuta

Scotta M. Pecka (knihy V jiném rytmu, Nevyšlapanou cestou)

 

Vytvářením společenství není myšlena nějaká žijící komunita, ale především zážitek skupinových procesů a jejich dynamika, učení se přijímat odlišnosti, autentické komunikaci, učení se rozpoznat, kdy v nás je skutečné pohnutí mluvit, a kdy ne.

 

Workshop je součást ročního výcviku pro facilitátory (průvodce) těchto seminářů. A je otevřený pro zájemce, kteří si chtějí osvěžit tohoto ducha či si prohloubit své dovednosti.

Je možné se účastnit i teoretické části, která bude probíhat následující den po semináři. Není ale možné se teorie účastnit bez účasti na semináři. Koho by tato práce nadchla, může s námi pokračovat a doplnit si celý výcvik J.

 

Teoretická část bude věnovaná zkušenostem z žijících komunit, se kterými má Gabriele veliké zkušenosti, jak se zakládáním, tak s žitím v menších i velkých komunitách.

 

Jedinou podmínkou je absolvovat minimálně jeden workshop Vytváření společenství.

 

 

Termín: 22. – 25. 9. 2016

Místo: A centrum, Vítkova 10, 18600 Praha 8, www.acentrum.eu

Cena při platbě do 5. 9. : workshop 2900 Kč (čtv večer až sobota večer), teorie 1450 Kč (neděle), poté 3200 Kč a 1600 Kč, č. účtu 670100-2203940333/6210

 

 

Komunikační principy:

*        Být dochvilný v každém sezení.

*        Říci svoje jméno, než začnu mluvit.

*        Mluvit v „já“ formě.

*        Mluvit o sobě a svojí momentální zkušenosti (zkoumej se, nepoučuj, neomlouvej se).

*        Zavázat se zůstat v pozornosti (zůstat až do konce každého sezení).

*        Zapojit se – vyhnout se tomu, abys někoho vyloučil.

*        Vyjádřit svůj nesouhlas ve skupině, nikoliv mimo kruh.

*        Být zodpovědný za svůj osobní úspěch (co si ze sezení nebo workshopu vezmeš pro sebe).

*        Účastnit se slovy nebo beze slov. Být emocionálně přítomný ve skupině.

*        Naslouchat pozorně a s respektem, když Ti jiná osoba něco sděluje. Neformulovat odpověď, když ještě mluví někdo jiný.

*        Respektovat absolutní diskrétnost.

*        Rozpoznat hodnotu ticha a mlčení ve společenství.

*        Jít do rizika!

*        Poslouchat svůj vnitřní hlas a mluvit, když k tomu máš pohnutí, nemluvit, když k tomu pohnutí nemáš.

 

Facilitátorky (průvodkyně procesem):

 

Sabine Bartscherer

Narodila se v roce 1966. Je architektka, lektorka a facilitátorka Vytváření společenství. 2004 až 2010 vedla projekt bydlení u Vídně a 2010 se stala spoluzakladatelkou společenství na zámku Oberbrunn v Bavorsku. Vzdělání v procesu Vytváření společenství má u Höper & Brase, Bertens & Kanters a na workshopech FCE (USA). Zkušenosti má z cca 60-ti workshopů po celém světě. Žije od roku 2010 s jejím synem ve vesnickém společenství u Chiemsee, Bavorsko.

 

 

Gabriele Kaupp

Narodila se v roce 1959 a má dvě děti. V současné době žije u Bodamského jezera. Je v úzké spolupráci se společenstvím na hradě Tempelhof. Jejími profesemi jsou sociální a ekologický pedagog, psychodrama (J. Moreno), procesově orientovaná psychoterapie a orgodynamika (Gabrielle St. Clair, Michael Plesse), trenérka aplikované hlubinné ekologie (Joanna Macy) a vede Vision Questy (School of Lost borders). Po dobu 35 let žila a rostla ve společenstvích (Bauhütte, Alte Fabrik, Sieben Linden Ecovillage, Schloss Tempelhof, Seminarhaus Lebenskunst, Bodensee).

 

„Věřím na společnou, plynoucí spolupráci, na solidaritu a přátelství. Zážitky jednoty a spojenectví mě již od raného dětství přiváděly do světelného širokého prostoru, bez omezení, bez „já a ty“. Spoléhám na tuto zkušenost, na znalosti jednoty a propojenosti. Možná je nebe opravdu mezi námi a dveře jsou otevřené. V každé situaci malý krok do jednoho nebo jiného směru. V této tak zvláštní „dmoucí se“ době, je žití bezesporu výzvou, ale také velký dar. „Probouzení“ je individuální proces, ale díky kolektivní proměně vede do jiné dimenze lidství. Jsme na cestě – společně a já jsem vděčná, že mohu být u toho.“

 

"Příští Buddha může mít podobu komunity, komunity, která uplatňuje soucit a milující péči, komunity, která žije S VĚDOMÍM života. To by mohlo být naším nejdůležitějším příspěvkem k přežití na zemi." Thich Nhat Hahn

 

 

Poznámka:

Workshop bude probíhat s největší pravděpodobností v českém jazyce. Pokud by se konal v angličtině, měli by účastníci, kteří nebudou rozumět, svého osobního překladatele. Hledáme tímto i zájemce o případné překládání, kteří by tak měli workshop za mnohem nižší náklady. Hledáme překladatele případně i do německého jazyka.

 

Web:

www.vytvarenispolencestvi.cz

netzwerk-gemeinschaftsbildung.com

www.gemeinschaftlich-leben.net

 

Kontakt:

Hana Perglerová, hanja24@gmail.com, +420 608 114 553